dom w stylu vintage - jak go udekorować

Home staging – aranżacja wnętrz, akcenty inspirowane stylem vintage

Aranżacja wnętrz w stylu vintage to piękno mebli i dekoracyjnych przedmiotów, to urok lat minionych. Pojęcie „vintage” oznacza, że wszystko, co wykorzystujemy do projektu to klimat lat 60. i 70. XX wieku. Styl ten powstał najpierw w sztuce, a następnie w projektowaniu.

Połączenie przeszłości z teraźniejszością pomaga stworzyć przemyślany projekt, w którym nie zabraknie miejsca na biurka, kanapy, lampy, akcenty inspirowane stylem vintage.

Antyki to przede wszystkim prawdziwe drewno, kute żelazo, mosiężne okucia, patyna, obiciówka o charakterystycznych wzorach. Nieopisany urok znajdujemy w mosiężnym świeczniku, starych makatach ściennych, naczyniach użytkowych i dekoracyjnych.

Musimy, jednak pamiętać by akcenty stylu vintage nie zmieniły naszego pokoju, mieszkania, domu w muzeum lub mieszkanie „w stylu babci”.

Stosowanie akcentów inspirowanych stylem vintage w połączeniu z nowoczesnym wnętrzem pozwala uzyskać indywidualność bez konieczności wydawania dużych pieniędzy. Sekret vintage polega na tym, że nie musimy ozdabiać całego domu, wystarczy kilka elementów, aby uzyskać zamierzony wystrój. Istnieje również wiele nowoczesnych przedmiotów, które zostały stworzone, tak aby pasowały do wnętrz w stylu vintage.

Zwykle vintage preferuje kolory bieli, beżu, lilii, akcenty niebiesko-szare czy szaro-zielone. W kolorystykę tego stylu wpisuje się również stonowany, ale bardzo wyrazisty odcień zieleni czy też zieleń szmaragdowa, brąz, rudy, śliwka, granat czy koral.

Dodatki do stylu vintage – lustra, żyrandole, zasłony

Szukając mebli i akcesoriów inspirowanych stylem vintage, możemy wykorzystać zapomniane „skarby” znajdujące się na poddaszu, w piwnicy czy garażu.

Stare lustra, żyrandole, meble z dobranymi detalami, elementy dekoracyjne z efektem starzenia czy zadrapania są pomysłem na nowoczesną aranżację.

Nowoczesna kanapa i ściana ze starymi obrazami, zabytkowymi dziełami sztuki, starymi fotografiami lub zabytkowe krzesło przy nowoczesnym biurku, przy zachowaniu umiaru, akcentują ponadczasowość stylu vintage.

Ważnym elementem takiego projektu są tkaniny. Zasłony okienne zazwyczaj są długie z kwiatowym, choć nie tylko wzorem, ozdobione sznurami.

Elementem uzupełniającym styl vintage może być dekoracyjny, kolorowy dywan.

Często wykorzystujemy bardzo „nietypowe” elementy dekoracyjne takie jak stare walizki, żelazka, maszyny do pisania czy radia w przedziwnych obudowach.

Żyrandole oprócz funkcji dekoracyjnej spełniają także ważną rolę użytkową. Jest to praktyczność łącząca sztukę z pięknem. Są to lampy sufitowe, żyrandole wiszące, kinkiety, lampy podłogowe stojące, małe lampki nocne. Metal i stylowa rdza, oprawy wykonane z metalu, drewno które ociepla wizualnie to materiał kojarzony z czasami lat ubiegłych. Lampy z elementami stylu vintage, gustownie połączone z umeblowaniem, odpowiednio dobrane do poszczególnych powierzchni, mają istotny wpływ na ponadczasowość aranżacji.

Kuchnia vintage – jak ją udekorować?

Kuchnia to również miejsce, które możemy udekorować elementami cechującymi stylistykę vintage. Stare solniczki, pieprzniczki czy cukiernice ustawione w widocznym miejscu, butelki po mleku, czajnik z długim „dzióbkiem” zamieniony w „wazonik”, stare książki kucharskie to piękne detale dekoracyjno-użytkowe. To także sprytnie wkomponowane elementy dekoracyjne, w nowoczesną ekspozycję kuchni.

Nietrudno zrozumieć, dlaczego ludzie decydują się na stylistykę wnętrz w stylu vintage. Niezależnie od tego, czy są to antyki, czy elementy imitujące stary styl, w połączeniu ze współczesnością dają równowagę, łączącą elegancką estetykę przeszłości z pięknem nowoczesności.

About the author