kobieta i dziecko

Jak pomóc jedynakowi przygotować się na pojawienie się rodzeństwa?

Dla każdego dziecka pojawienie się w domu rodzeństwa jest ogromnym przeżyciem. Wiąże się z wieloma niewiadomymi, obawą przez koniecznością podzielenia się pokojem i zabawkami a przede wszystkim uwagą i miłością rodziców. Sytuacja ta jest szczególnie trudna dla jedynaków, którzy do tej pory mieli rodziców w całości dla siebie. Rozwijający się w brzuchu mamy brat lub siostra może wydawać się dla dziecka zagrożeniem. Jak pomóc dziecku oswoić się z tą sytuacją i poczuć jak ważną rolę ma przed sobą? Jak pokazać, że przyszłe rodzeństwo to nie zagrożenie, ale przede wszystkim przyszły kompan zabaw i przyjaciel na całe życie?

Dużo rozmawiać z dzieckiem

Dla dziecka, szczególnie młodszego, ciąża mamy (nawet ta coraz bardziej widoczna) jest często czymś wręcz abstrakcyjnym. Ważne, żeby w sposób dostosowany do możliwości dziecka, wytłumaczyć mu, co się z mamą dzieje. Warto pokazywać zdjęcia i nagrania z USG. Po konsultacji z lekarzem można też, jeśli dziecko wyrazi taka chęć, zabrać je na USG, aby pokazać rodzeństwo „na żywo”. Należy też przede wszystkim dużo rozmawiać o emocjach, pomóc dziecku je zrozumieć a przede wszystkim, nie obrażać się na dziecko, gdy nie czuje zachwytu z powodu pojawienia się rodzeństwa. Trzeba także wyjaśniać ograniczenia, jakie wynikają z ciąży a które mają wpływ na dziecko (np. niemożność podnoszenia dziecka na ręce albo intensywnej zabawy). Gdy dziecko będzie bardziej świadome tego co się dzieje, dlaczego mama zachowuje się w taki a nie inny sposób i będzie zapewnione o niezmienności uczuć rodziców wobec niego, na pewno łatwiej zaakceptuje fakt pojawienia sie nowego członka rodziny.

Big brother/ big sister party

Zwyczaj przywieziony zza oceanu, który staje się coraz bardziej popularny również w Polsce. Big Sister lub Big Brother Party to nic innego jak przyjęcie, zorganizowane dla starszego dziecka z okazji zostania starszym bratem lub siostrą. Na takie przyjęcie można zaprosić najbliższą rodzinę, ale tez np. kolegów dziecka (jeśli jest w wieku szkolnym lub przedszkolnym). W zależności od zasobności portfela może być to mniej lub bardziej wystawne przyjęcie lub zwykły piknik w ogrodzie. Ważne, aby dziecko mogło poczuć się wyjątkowo wchodząc w nową, życiową rolę. Na przyjęcie zazwyczaj przygotowuje się okolicznościowy tort. Można również wręczyć dziecku drobne upominki albo „prezent od młodszego rodzeństwa” (o czym poniżej).

„Prezent” od młodszego brata/ siostry

Dość dobrze sprawdzonym sposobem na pozytywne nastawienie dziecka do spodziewanego w niedługim czasie rodzeństwa, jest prezent dla starszego brata/ siostry. Dobrze, jeśli jest to coś, na co dziecko np. długo czekało, coś wymarzonego, co na pewno sprawi mu radość. Wręczając dziecku taki prezent należy podkreślić, że jest to prezent od braciszka/ siostrzyczki w brzuszku mamusi, który bardzo kocha starszego brata/siostrę i nie może się już doczekać spotkania z nim. Dzięki takiemu zabiegowi starsze dziecko poczuje się wyjątkowo a młodsze rodzeństwo (za sprawą rodziców) sprawi mu dużą przyjemność.

Angażowanie starszego dziecka w pomoc nad młodszym

Gdy maluch już pojawi się na świecie, warto angażować starsze dziecko do opieki na nim. Pozwoli to na zacieśnienie więzi między rodzeństwem. Oczywiście musi się odbywać na zasadzie dobrowolności. Nie zniechęcajmy się gdy w pierwszych dniach pobytu noworodka w domu, starsze dziecko nie jest nim zainteresowane i woli bawić się w swoim pokoju. Z czasem zazwyczaj ciekawość zwycięża. Pieluchy, grzechotki, śpioszki są dla starszego dziecka czymś nowym, ciekawym. Może zacząć się bawić zabawkami lub ubrankami młodszego brata czy siostry. Pozwólmy mu na to- ono w ten sposób oswaja się z nową sytuacją. Zawsze chwalmy każdy, nawet mały przejaw pozytywnego zainteresowania rodzeństwem.

About the author