remont i malowanie ścian na szaro - aranżacje

Mieszkanie jak nowe tylko w dwa tygodnie

Mieszkanie jak nowe tylko w dwa tygodnie.

Uff! Nareszcie udało ci się wysłać rodzinę z domu na cale 14 dni. Przed tobą ważne zadanie: odnowienie mieszkania. Czy wystarczy ci czasu? Na pewno uda się odświeżyć cale, M”, jeśli wszystko dokładnie zaplanujesz i dobrze się przygotujesz.

Przygotowanie i plan remontu mieszkania

Jeden lub dwa dni przeznacz na:

  • ułożenie planu działania, obliczanie powierzchni ścian, sufitów, drzwi i okien, zrobienie wykazu wszystkich potrzebnych materiałów;
  • zgromadzenie niezbędnych narzędzi, ścianek itd.
  • dokonane zakupów.
  • na odmalowanie lub wytapetowanie każdego pomieszczenia policz jeden dzień. Zakładając, że masz dwa pokoje, kuchnie, łazienkę, przedpokój – zajmie ci to pięć dni. Po dwa dni licz na malowanie ram okiennych i drzwi. Zostanie ci trochę czasu na posprzątanie i odpoczynek przed powitaniem rodziny.

Od czego zacząć remont mieszkania?

Wynieść z pomieszczenia lżejsze przedmioty, cięższe zsuń na środek. Przed kupieniem farby poczytaj zamieszczone na opakowaniu informacje, np., jak długo schnie, jaka jest jej wydajność. Od tego zależy, ile paczek, puszek, lub wiaderek musisz kupić. Jeśli wybierzesz tapetowanie, kup rolkę więcej niż wynika z obliczeń, bo zdarzają się pomyłki, a potem może być kłopot z dokupieniem identycznej tapety. (wzory tapet powinny pasować do charakteru pomieszczenia).

W jaki sposób malować ściany w mieszkaniu?

Odnowienie ścian farbami klejowymi wymaga wielu zabiegów: dokładnego mycia sufitu i ścian, zeskrobywania starej farby, ponownego mycia, zagruntowania i dopiero malowania. Przy użyciu farby emulsyjnej jest ono mniej czasochłonne. Sufit i ściany wystarczy umyć czystą wodą i po wyschnięciu powierzchni – malować. (Zamiast tradycyjnych pędzli możesz użyć rozpylacza, który jest częścią wyposażenia wielu odkurzaczy. Dobre jest też urządzenie do malowania Euro mal lub zestaw malarski z rynienką zapobiegającą rozpryskiwaniu się farby).

A może tapety na ściany w domu?

Jeśli, zdecydujesz się w ten sposób, odnowić ściany zacznij od wyboru odpowiedniej tapety. Papierowe nadają się tylko do pokoju, – w kuchni, łazience i przedpokoju lepiej się sprawdzą winylowe. (meble i podłogi przykryj płachtami. Możesz też rozłożyć gazety lub posypać podłogę trocinami – potem zmieciesz je i wyrzucisz. ) W każdym pomieszczeniu można zastosować tapety płynne: tworzą one ładną ziarnistą powlokę. Dobrym sposobem na nierówną, chropowatą lub popękaną ścianę jest pokrycie jej tapetą z grubego papieru, lub tzw. strukturalną (nie kurczy się i nie niszczy tak szybko, jak ta z cienkiego papieru). Bardzo łatwo jest samemu położyć tapety samoprzylepne.

Zaczynaj prace od okna lub centralnego miejsca w pokoju, kontynuuj w obie strony, kończ w rogu.

Nie kładź jednak tapet na ściany wilgotne, pomalowane farbą klejową (chyba z przedtem dokładnie ją zeskrobiesz).obłożone boazerią, z plamami pluszczu i rdzy. Do takich powierzchni po prostu się nie przykleją.

Jak odświeżyć okna i drzwi w mieszkaniu?

Framugi i powierzchnie drzwi wyczyść najpierw papierem ściernym. Klamki oraz zawiasy posmaruj wazeliną. Bez trudu zetrzesz z nich potem smugi farby. Okna maluj (Szyby zabezpieczysz przed farbą, smarując je mydłem lub okładając taśmą wzdłuż framug) wczesnym rankiem. Do wieczora zdążą już przeschnąć – w razie deszczu zamkniesz je nie ryzykując, że się skleją.

Drzwi pociągaj farbą od góry do dołu. Futryny maluj na samym końcu. Jeszcze ostatnie dotknięcia pędzla i… możesz być z siebie dumna.

Kilka dobrych rad praktycznych

Aby uzyskać wybrany odcień, dodawaj stopniowo do białej farby emulsyjnej pigment z tubki. Dobierając kolor pamiętaj, farba klejowa jaśnieję po wyschnięciu (emulsyjna zmienia się minimalnie).

W sklepach są dostępne specjalne galaretki i płyny, które skutecznie usuwają starą farbę olejną.

Po malowaniu resztę farby zlej do szczelnego słoika. Przyda się, gdy trzeba będzie dokonać poprawek.

Tnąc tapety na małe kawałki zwróć uwagę, by były one przynajmniej 10 cm dłuższe niż wysokość ściany.

Ekologiczne farby i kleje

Do malowania ścian najczęściej kupowane są farby emulsyjne i ich jest w sklepach najwięcej. Wybieraj te, które po pierwsze — dobrze kryją, po drugie — nie są szkodliwe dla zdrowia, np. farby malwin, dekoral, ekośnieżka, polonit.

Z farb do drzwi i okien godne polecenia są ftalowe (m. in. dekoral i nitromal) oraz oleje wodne. Kupując kleje do tapet, kieruj się tym, czy nie są szkodliwe i mają dobrą przylepność. Dobre są np. kleje metylan i pronicel (dostępne w dwóch wersjach – do cienkich tapet papierowych i do grubych, winylowych).

About the author