życie poza dużym miastem - inwestycje

Mieszkanie pod miastem – inwestycja warta rozważenia?

Rosnące ceny mieszkań w dużych miastach sprawiły, iż coraz więcej Polaków rozważa zakup własnej nieruchomości poza bezpośrednim centrum. Na popularności zyskują nie tylko satelickie osiedla, ale i mniejsze miasta w granicach aglomeracji. Z oczywistych powodów ceny mieszkań w Tczewie czy Grodzisku Mazowieckim zawsze będą niższe niż w Gdańsku czy w Warszawie, czy jednak warto zrezygnować z dogodnej lokalizacji na rzecz niższej ceny?

Wady i zalety inwestycji poza wielkim miastem

Zalety tego rozwiązania wydają się być oczywiste. Najważniejszą kwestią jest oczywiście cena. Gdy popatrzymy na koszt nowych mieszkań w wielkich miastach i otaczających je mniejszych ośrodkach, zobaczymy wówczas nierzadko kilkudziesięcioprocentową różnicę. Przykładowo – średnia cena mieszkania w Krakowie to (na początku 2020 roku) 8500 zł za metr kwadratowy. W podkrakowskiej Wieliczce ta sama średnia cena spada do 6000 zł. Jeszcze większe różnice znajdziemy w stolicy. Cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie dawno już przekroczyła 10000 zł, gdy tymczasem w Pruszkowie średnie stawki to około 7000 zł. Szczególnie przy większych mieszkaniach różnica jest mocno odczuwalna.

Wśród plusów mniejszych miejscowości warto wymienić ich nieco bardziej kameralny charakter. Wolniejsze tempo życia jest jednak rekompensowane przez liczne atrakcje, które dziś aż tak bardzo nie odbiegają od tych wielkomiejskich. Miasto liczące kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców to zazwyczaj galeria handlowa, basen, siłownie, restauracje i kluby. Ośrodki te dawno już przestały być synonimem małomiasteczkowej nudy. Zatem nawet gdy przyzwyczailiśmy się do wielkomiejskiego tempa i stylu życia, wspomniany Pruszków czy Wieliczka wcale nie muszą aż tak bardzo różnić się od naszego dotychczasowego miejsca zamieszkania. Wszystko jednak zależy od naszych oczekiwań.

Wady mniejszych ośrodków wydają się być równie oczywiste co ich mocne strony. Przede wszystkim problemem będzie czas dojazdu do miejsca pracy. Nie oszukujmy się, nasze miasta są niestety mocno scentralizowane. W większości przypadków skazani będziemy na dojeżdżanie do ścisłego centrum ze swoich podmiejskich ośrodków. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy duże skupiska biur czy zakładów pracy zlokalizowane są na obrzeżach miasta. Wówczas mieszkanie w ośrodku podmiejskim nabiera zupełnie innej wartości.

Na co zwrócić uwagę gdy decydujemy się na zakup mieszkania pod miastem?

Z pewnością mamy świadomość tego, jak dużym wyzwaniem może być dotarcie do centrum aglomeracji własnym samochodem czy autobusem. Przed zakupem mieszkania w danym miejscu, sprawdźmy czy znajduje się ono w zasięgu kolei podmiejskiej. Wiele polskich aglomeracji cały czas cierpi na brak odpowiedniego transportu szynowego, który jest najszybszym środkiem komunikacji między centrum miasta a podmiejskimi ośrodkami. Koleje metropolitalne z prawdziwego zdarzenia ma w Polsce praktycznie tylko Warszawa i Trójmiasto. Niemniej jednak, sieci połączeń kolejowych przeżywają w ostatnich latach prawdziwy rozkwit – powstają nowe linie, rewitalizowane są te istniejące. Przykłady z Krakowa czy Wrocławia sprawiają, iż coraz więcej mieszkańców decyduje się na porzucenie własnego samochodu, na rzecz szybszych i dużo wygodniejszych podróży pociągiem. A zatem – po pierwsze kolej.

Nie bez znaczenia jest także wybór samego miasta pod względem jego oferty kulturalno-rozrywkowej. Są miasta, które mocniej przyciągają ludzi młodych, młode małżeństwa i rodziny. W ten sposób rodzi się popyt na kolejne kluby, restauracje czy kina. Są również takie ośrodki, które pozostają jedynie „sypialniami”, ewentualnie bazą noclegową dla lokalnych zakładów przemysłowych. Sprawdźmy więc, czy w miejscu, w którym planujemy zamieszkać, znajdziemy bez problemu szkoły, przedszkola czy żłobki, ale i restauracje czy ośrodki kultury.

Wraz z rozwojem polskich aglomeracji nieuniknione wydaje się rozrastanie się mniejszych miasteczek oraz wzrost popytu na mieszkania w ośrodkach podmiejskich. Niezależnie zatem, czy decydujemy się na zakup takiego lokum ze względów inwestycyjnych, czy też traktujemy je jako nasze przyszłe miejsce zamieszkania – mieszkanie pod miastem wydaje się być ciekawą alternatywą dla drożejących osiedli w pobliżu centrum.

About the author