panele solarne - fotowoltaika i oszczędności

Panele słoneczne – czy da się na nich zarobić lub oszczędzić?

Każdy nowoczesny człowiek nie lubi opłat związanych z utrzymaniem domu lub mieszkania. Zwłaszcza ceny prądu potrafią zrujnować domowy budżet. Najnowsze prognozy nie są pozytywne. Energia elektryczna będzie coraz droższa. Na ten temat rząd ciągle debatuje. Już na wstępie należy przypomnieć, że w naszym kraju energia elektryczna powstaje po prostu z węgla. Sprawa dotyczy również ciepłej wody. Pomimo tego, że nasza gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie, to o elektrowni atomowej możemy zapomnieć. Zresztą wszyscy doskonale wiemy, że jest ona po prostu niebezpieczna.

Dlaczego panele słoneczne i odnawialne źródła energii?

Każdy chyba pamięta katastrofę w Japonii. Dokładnie mówiąc, trzeba pomyśleć o odnawialnych źródłach energii. Każdego dnia powstają nowe turbiny wiatrowe. Wykorzystując energię wiatru, można wytwarzać prąd. Jeśli chodzi o zwykłe gospodarstwa domowe, to świetnym rozwiązaniem będą panele słoneczne. W dzisiejszych czasach cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem. Chyba każdy z nas marzy o domu, za który nie trzeba płacić. Budownictwo rozwija się obecnie bardzo dynamicznie. Powstają nowe osiedla i domy jednorodzinne. Nawet wspólnoty mieszkaniowe myślą o innowacyjnych rozwiązaniach, żeby po prostu zredukować koszty. Niemniej jednak każde przedsięwzięcie wymaga nakładów finansowych.

Rozwój fotowoltaiki w Polsce

Fotowoltaika rozwija się obecnie bardzo prężnie. Dostępne na rynku panele są coraz bardziej nowoczesne i wydajne. W dzisiejszych czasach bardzo popularne stały się domy pasywne. Takie właśnie budynki są samowystarczalne. Mało kto wie, że potrafią również zarabiać. Najlepszym przykładem są panele słoneczne. Ich odpowiednia ilość może po prostu generować zyski. Trzeba tylko podpisać odpowiednią umowę z dostawcą energii elektrycznej. Jeśli proces przebiegnie pomyślnie, w domu zostanie zainstalowany licznik dwukierunkowy. Dokładnie mówiąc, nadmiar energii z paneli słonecznych będzie po sprzedawany. Jeśli zainwestujemy odpowiednią sumę pieniędzy, możemy liczyć, nie tylko na brak opłat za prą, ale również na zyski. Oczywiście na początku będzie on po prostu pasywny.

Panele słoneczne – ile czeka się na zwrot inwestycji?

Trzeba będzie poczekać kilka lat na zwrot instalacji. W dzisiejszych czasach Unia Europejska jest w stanie pokryć nawet 90 procent poniesionych kosztów związanych z montażem odpowiednich urządzeń. Ogólnie mówiąc, żeby wyjąć, trzeba włożyć. Doskonale wiedzą o tym wszyscy inwestorzy i przedsiębiorcy. Najnowsze badania wskazują, że całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej powinien się zwrócić po upływie siedmiu lat. Uwzględniając oczywiście tylko dzisiejsze ceny energii elektrycznej. W ciągu kilku najbliższych lat opłaty na pewno wzrosną.

Reasumując wszystkie czynniki, trzeba stwierdzić jednoznacznie, że przyszłość należy do energii słonecznej. Dzięki niej można nie tylko oszczędzać pieniądze, ale również zadbać o środowisko naturalne. O naszą planetę trzeba po prostu dbać. Neutralność klimatyczna stała się priorytetem wielu państw. Pieniądze to nie wszystko. Trzeba myśleć o odnawialnych źródłach energii. Za kilkadziesiąt lat węgla kamiennego po prostu zabraknie. Wówczas trzeba będzie jakoś inaczej wytwarzać energię elektryczną.

About the author