wystrój dodatki i meble w stylu shabby chic

Shabby chic we wnętrzu – jaki styl lubią kobiety?

Styl shabby chic pojawił się pod koniec lat 80. Polega na nadaniu starym meblom nowego interesującego życia i pozwala na odtworzenie wyjątkowej, przytulnej atmosfery z nutą elegancji i romantyzmu. Każdy może sobie pozwolić na takie wnętrze, ponieważ meble i dekoracje można łatwo znaleźć na pchlim targu, w spiżarni lub na poddaszu.

Jasne pastelowe kolory shabby chic

Jeśli fascynuje Cię pomysł odtworzenia stylu shabby chic, przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę, że typowe jest stosowanie delikatnych, pastelowych odcieni w meblach i elementach dekoracyjnych. Dlatego niezbędne jest wybranie na ściany jasnych odcieni niebieskiego, różowego, kremowego, a także śnieżnobiałego i kości słoniowej.

Na podłogę stosuje się naturalne jasne deski, płytki imitujące deskę parkietową lub parkiet bez lakieru ze śladami zadrapań. Sufit wystarczy wybielić i pozostawić nienaruszony. Ściany, można otynkować i pomalować w jednym z powyższych neutralnych kolorów lub pokryć tapetą.

Meble shabby chic

Meble we wnętrzu w stylu shabby chic odgrywają znaczącą rolę, mimo że nie ma konkretnych preferencji dotyczących ich kształtu i orientacji stylistycznej. Jedyną ważną rzeczą jest to, że wszystkie przedmioty muszą być stare, noszące ślady przetrwania dekad. Aby ten lub inny mebel stał się odpowiedni we wnętrzu, musi być odpowiednio udekorowany. Na przykład przykryj kilkoma warstwami jasnej farby, a po wyschnięciu nałóż patynę. Również dość często w dekorowaniu używa się techniki zarysowań, zadrapań, poszarpanych mebli.

Romans w motywach wzorów shabby chic

Bardzo często i obficie styl wykorzystuje proste kwiatowe wzory w tapicerce mebli, drobiazgach dekoracyjnych i tapetach. Najczęściej wykorzystuje się róże. Reszta geometrycznych wzorów jest niedopuszczalna i wygląda nie na miejscu. Wraz z kwiatowymi wzorami dość często we wnętrzu wykorzystywane są postacie i wizerunki aniołów, co przypomina styl rokokowy.

Jednolity w doborze tkanin i wystroju shabby chic

Dzięki temu, że wnętrze pokoju ma styl shabby chic, nie wystarczy użyć tylko jednego – dwóch charakterystycznych przedmiotów lub neutralnego odcienia. Nie ma znaczenia, czy jest to sypialnia czy kuchnia, wszystkie cechy tego stylu powinny być w nim w pełni ujawnione, w przeciwnym razie wrażenie przytulnego domu będzie rozmazane i niejawne.

Zamiast kupować krzesła, stół lub krzesła, pomyśl, może widziałeś odpowiednie u swoich przyjaciół lub sąsiadów. Takie kilkudziesięcioletnie przedmioty mogą być używane z całkowitą pewnością, że wytworzą nam styl shabby chic. Staraj się nie odbiegać od podstawowych cech stylu jeśli chcesz, aby wnętrze wyglądało odpowiednio.

Elegancki szyk shabby chic

Ogólnie rzecz biorąc, w środowisku o wyrazistym charakterze shabby chic, meble są zawsze antyczne. Idealnie pasują drewniane krzesła z rzeźbionymi oparciami i wdzięcznymi nogami, lustra w brązie, stare ramy, obrazy w wyblakłych kolorach, gramofony, kute żyrandole i świeczniki, komody z blatami biurowymi. Wszystko – z nutką elegancji i delikatnego smaku, starzejącego się luksusu. Spróbuj znaleźć zabytkowe szafki, komody, stoły, tace, wazony lub ramy – nie zawsze mogą to być tylko jasne odcienie, dozwolone są również inne ciemniejsze odcienie.

Wnętrze, a zwłaszcza wykonane w stylu shabby chic, nie jest możliwe bez użycia uroczych bibelotów, które powinny ozdobić półki, blaty, konsole lub szafki. Ale najbardziej charakterystyczną rzeczą są te stworzone kiedyś ręcznie przez was, waszych krewnych, dzieci. Wnętrze można uzupełnić domowymi doniczkami na świeże kwiaty i postawionymi w drewnianych większych koszykach.

Podsumowując, chcemy zauważyć, że shabby chic to delikatny smak ucieleśniony w romantycznym i niepowtarzalnym wnętrzu. Jest on stworzony dla ludzi obcych stereotypom narzuconym przez społeczeństwo, że salon nie musi być tylko nowoczesny.

About the author