oświetlenie domu - rozwiązania

Wnętrze urządzone w stylu eko – jakie oświetlenie wybrać?

Życie w mieście bywa dość uciążliwe. Ciągłych hałas i zgiełk sprawia, że niejedna osoba pragnie choć na chwilę uciec na łono natury. Jest to możliwe w czasie wakacyjnego urlopu czy dłuższych weekendów. To często jednak za mało. Jest jednak sposób na to, aby trochę natury wprowadzić do swojego domu. Można bowiem swoje mieszczanie urządzić w stylu ekologicznym. Styl EKO, bo o nim mowa cieszy się coraz większą popularnością. Warto zatem pomyśleć o ekologi także w kontekście aranżacji swojego mieszkania.

Prostota i naturalność

Zacząć jednak trzeba od wyjaśnienia czym tak naprawę jest styl EKO. Mówić bardzo ogólnie jest to styl charakteryzujący się połączeniem prostoty i naturalności. Wnętrza urządzone w tym stylu są spójne i wyważone. Łączą one w sobie zarówno klasyczny, jak i nowoczesny design. Styl EKO najczęściej preferowany jest przez osoby, dla który ważne jest życie w zgodzie z naturą. Osoby, dla który ważna jest ekologia pragną przełożyć swoje zasady życia także na najbliższe otoczenie, w tym na wystrój swojego mieszkania lub domu. Dlatego do swoich mieszkań najczęściej wymierają meble drewniane oraz naturalne tkaniny. Urządzając mieszkanie w stylu EKO nie można zapomnieć także o oświetleniu. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzą się lampy z drewna.

Oświetlenie ogólne i centralne

Trudno jest sobie wyobrazić salon bez lampy wiszącej. Stanowi ona centrale oświetlenie w pomieszczeniu. Oświetla większą część pomieszczenia, a tym samym pomaga w wykonywaniu codziennych czynności. Lampa wisząca powinna być funkcjonalna, ale i modna. W przypadku stylu EKO najlepszym rozwiązaniem będą wiszące lampy z drewna. Taka lampa jest nie tylko praktyczna, ale cechują ją także wyjątkowy wygląd. Zgody ze standardami stylu EKO. Na rynku jest szeroki wybór tego typu lamp. Ciekawym rozwiązaniem mogą być lampy rustykalne lub niewielkie reflektorki sufitowe. Można je skierować w dowolne miejsce w pokoju – na książkę, stół, czy lustro.

Oświetlenie dodatkowe

Urządzając mieszkanie lub dom w stylu EKO https://lumigo.pl/rodzaj/reflektorki/ nie można zapomnieć także o oświetleniu dodatkowym. Przykładem może być tu lampa podłogowa. Najlepiej jeśli znajdować będzie się ona obok sofy, bądź innego miejsca, w którym np. najczęściej się czyta. Największą zaletą takiej lampy jest wprowadzenie w salonie wyjątkowego klimatu. Pozwala na swobodne czytanie, jak i komfortowy wypoczynek. Lampa podłogowa musi oczywiście pasować do całego pomieszczenia. Lampy podłogowe wspomagane są także przez różnego rodzaju taśmy i akcesoria LED. Dzięki temu zadbać można o jeszcze lepsze oświetlenie w pomieszczeniu.

Lampa stołowa

Ciekawym rozwiązaniem są także drewniane lampy stołowe. Mogą one stać nie tylko w salonie. Postawienie takiej lampy na nocnym stoliku pozwoli na stworzenie wyjątkowej atmosfery także w sypialni. Tego typu lampa nie tylko wprowadza przytulną atmosferę. Jest także funkcjonalna. Pozwala na wygodne i komfortowe czytanie choćby tuż przed snem. Jak w przypadku lamp wiszących, także w przypadku lamp stołowych wybór jest bardzo szeroki. Wybrać można lampy małe, minimalistyczne, które świetnie sprawdzą się nie tylko na stoliku, ale także choćby na regale. Jeśli w salonie posiada się drewniane lampy rustykalne to dobrym wyborem może być klasyczna lampa stołowa. Wykonana z drewna, ciekawie rzeźbiona z prostym, białym koszem.

Styl EKO a nowoczesność

Pomieszczenia w stylu EKO, a więc przede wszystkim drewniane, mogą być prezentować się także bardzo nowocześnie. Wspomniane były już taśmy i akcesoria LED. Dzięki tym elementom można tak zaaranżować oświetlenie w salonie, aby spełniał on wszystkie wymagania dla pomieszczenia EKO, a jednoczenie, aby prezentował się bardzo nowocześnie.

About the author